
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 31.75 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | PGA |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Operating Supply Voltage | 10 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 5.5 mW |
| Max Supply Voltage | 10.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 5.5 mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 24 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 1, 2 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 3.9 ksps |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| power consumption | 3.5 mW |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 131 dB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Input Type | Differential, Single-Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 5 V to 10 V |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$70.55363
Ext.Price$70.55363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $70.55363 | $70.55363 |
| 10 | $65.77017 | $657.70170 |
| 25 | $61.31102 | $1532.77550 |
| 50 | $57.15420 | $2857.71000 |
| 100 | $53.27861 | $5327.86100 |
